Projekty unijne

Projekty Unijne

rpo_i_2010_kolorowe

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że 30 czerwca 2011r. zakończona zostanie realizacja projektu pn.: „Zakup autobusów dla MZK Sp. z o.o. – etap II Zakup sześciu sztuk autobusów”.

Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi w czerwcu 2009r.. Po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej wniosek został wyłoniony do dofinansowania.

Umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a MZK została podpisana 17 lutego 2010r.

W wyniku tej umowy projekt uzyskał 50 procentowe  dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego dostawcą 6 nowych autobusów została firma Solaris z Bolechowa. Umowę na dostawę pojazdów podpisano 4 maja 2010 roku w siedzibie MZK.

Dostawa autobusów zgodnie z harmonogramem podzielona została na dwie części. Pierwsza grupa 3 pojazdów dostarczona została we wrześniu 2010 roku, druga w kwietniu 2011r.

Uroczyste przekazanie pierwszych trzech autobusów nastąpiło 30 września 2010 roku na skierniewickim rynku prze Ratuszem Urzędu Miasta. W uroczystości udział wzięli:

Elżbieta Hibner                               - Vice Marszałek Woj. Łódzkiego

Leszek Trębski                                 - Prezydent Miasta Skierniewice

Dorota Rutkowska                        - Z-ca Prezydenta Miasta Skierniewice

Beata Jabłońska                             - Z-ca Prezydenta Miasta Skierniewice

Krzysztof Musiał                            - Regionalny Kierownik Sprzedaży firmy Solaris

Emilian Dylski                                   - Kierownik Regionu After Sales firmy Solaris

Jadwiga Siennicka                           - V-ce Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Skierniewicach

Ewa Niedbałka                                 - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Skierniewicach

Sławomir Gmaj                                - Sekretarz Urzędu Miasta Skierniewice

Stefan Mierzejek                            - Przewodniczący Rady Nadzorczej MZK

Zofia Ulińska                                     - Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Współpracy z

Zagranicą Urzędu Miasta Skierniewice

Stanisław Lipiec                               - Naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Skierniewice

Karol Dratkiewicz                            - Prezes Zarządu MZK

Uroczystego poświęcenia nowych autobusów dokonał ksiądz Grzegorz Gołąb. – Proboszcz parafii Św.Stanisława w Skierniewicach.

Kolejne 3 sztuki odebrane zostały 20 kwietnia 2011r. Na początku maja zostały one oficjalnie przekazane do użytkowania. Na tej uroczystości obecni byli m. in.:

Piotr Łyżeń                                         - Zastępca Prezydenta Miasta Skierniewice

Agnieszka Bujnowska                  - Przewodnicząca Rady Nadzorczej MZK

Ewa Niedbałka                                - Członek zarządu Banku Spółdzielczego w Skierniewicach

Magdalena Waligórska                 - Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Skierniewicach

Karol Dratkiewicz                           - Prezes Zarządu MZK

Uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz Grzegorz Gołąb. – Proboszcz parafii Św.Stanisława w Skierniewicach.

Autobusy, które MZK zakupił to modele Urbino 10. Wymiary pojazdów to: 9, 94 m długości, 2, 55 m szerokości i 3, 05 m wysokości. Masa własna pojazdu wynosi 10, 12 ton. Dopuszczalna masa całkowita to 16 ton. Pojemność całkowita autobusu – 71 osób w tym 18 miejsc siedzących. Autobusy posiadają również po jednym miejscu dla wózka inwalidzkiego i wózka dziecięcego.

Autobusy te napędzane są nowoczesnymi silnikami firmy Cummins  o poj. 6692 cmi mocy 180,5kW połączonymi z 6-biegowymi automatycznymi skrzyniami biegów. Każda skrzynia posiada zintegrowany retarder hydrauliczny. Silniki te są przyjazne dla środowiska gdyż posiadają normę czystości spalin EURO 5 i mogą być zasilane bio paliwem.

W pojazdach tych zadbano również o komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Na wyposażeniu znajdują się takie układy jak ABS, ASR czy EBS, system gaszenia komory silnikowej oraz monitoring wnętrza pojazdu. Przestrzeń pasażerska jest w pełni klimatyzowana a podłoga na całej jej długości jest płaska bez poprzecznych progów. Wsiadanie do autobusów, oprócz niskiej podłogi ( wysokość progu od podłoża w I i II drzwiach wynosi 320 mm a w III – 340 mm) ułatwia również funkcja tzw. przyklęku pozwalająca na obniżenie jego prawego boku, po zatrzymaniu się na przystanku. Dla wózków inwalidzkich w środkowych drzwiach zastosowano rozkładaną ręcznie platformę wjazdową.

Cena jednego autobusu to 759 000,00 zł. netto .Całkowita wartość projektu łącznie z jego promocją wyniosła 4 584 000,00 zł. netto.

Dzięki 50% dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej pozyskano 2 292 000,00 zł. Drugą połowę Spółka pokryła ze środków własnych, uzyskanych w formie kredytu z Banku Spółdzielczego w Skierniewicach.